Nabór wniosków w ramach środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego o finansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy

Print Drukuj
Powiatowy Urząd Pracy w Tucholi
w ramach środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego  „KFS"
 
Zaprasza pracodawców do składania wniosków
o finansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego
 pracowników  i pracodawcy

- Wnioski przyjmowane będą od dnia 07.10.2024 do 11.10.2024r..
- Wnioski należy składać drogą elektroniczną przez praca.gov.pl

- Wnioski, które wpłyną po terminie nie będą rozpatrywane.
Minister właściwy ds. pracy określił następujące priorytety wydatkowania   KFS w 2024 r.:
  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej,  Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności  Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników  zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego  wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS. 
  2. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.  
  3. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie  przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,  a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.  
  4. Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju  powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.   
Ad. Priorytet 1) W ramach tego priorytetu wspierani będą pracownicy Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS;
  1. CIS i KIS to jednostki prowadzone przez JST, organizacje pozarządowe, podmioty kościelne lub spółdzielnie socjalne osób prawnych. Centra i kluby integracji społecznej zatrudniają kadrę odpowiedzialną za reintegrację społeczna i zawodową uczestników.
  2. Wojewoda decyduje o przyznaniu statusu CIS a także prowadzi rejestr tych podmiotów. Ponadto wojewoda prowadzi również rejestr KIS.
  3. WTZ mogą być tworzone prze fundacje, stowarzyszenia i inne podmioty . Działają one w celu rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. Podmiot prowadzący WTZ zawiera z samorządem powiatu umową regulującą między innymi warunki i wysokość dofinasowania kosztów utworzenia i działalności warsztatu ze środków PFRON.
  4. Przedsiębiorstwa społeczne wpisane na listę  przedsiębiorstw społecznych prowadzoną przez MRiPS. Status przedsiębiorstwa społecznego mogą uzyskać m.in. organizacje pozarządowe (np. fundacje i stowarzyszenia), spółki non- profit, spółdzielnie socjalne, a także kościelne osoby prawne;
  5. Spółdzielnie socjalne – to podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego. Niektóre spółdzielnie mogą uzyskać status przedsiębiorstwa społecznego.
  6. Zakłady Aktywności Zawodowej – to podmioty, które mogą być tworzone przez gminę, powiat oraz fundację, stowarzyszenie lub inną organizację społeczną, decyzję o przyznaniu statusu zakładu aktywności zawodowej wydaje wojewoda.
Pracodawcy zamierzający skorzystać z tego priorytetu powinni wykazać, że  współfinansowanie ze środków KFS działania zmierzające do podniesienia kompetencji pracowników związane są z ich zadaniami realizowanymi w CIS, KIS lub WTZ, ZAZ, przedsiębiorstwie społecznym lub spółdzielni socjalnej.
Ze środków w ramach tego priorytetu korzystać mogą wszyscy pracownicy Przedsiębiorstw społecznych i ZAZ oraz pracownicy i członkowie spółdzielni socjalnych.
Ad. Priorytet 2) Wnioskodawca składający wniosek o środki w ramach powyższego priorytetu powinien udowodnić posiadanie przez kandydata orzeczenia o niepełnosprawności tj. przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności kandydata na szkolenie bądź oświadczenie o posiadaniu takiego orzeczenia
Ad. Priorytet 3) Priorytet ten promuje działania wobec osób pracujących w warunkach niszczących zdrowie i w szczególności powinien objąć osoby, które nie mają prawa do emerytury pomostowej. Wykaz prac w szczególnych warunkach  i prac o szczególnym charakterze zgodnie z ustawą z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2023, poz. 164) w załączeniu.

Ad. Priorytet 4) Zgodnie z dokumentem strategicznym rozwoju powiatu tucholskiego : Strategia Rozwoju obszaru Powiatu Tucholskiego – w załączeniu

 
Środki KFS przeznaczone są na finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy, na które składają się:
  • kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
  • egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
  • badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem;
  • określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS.
 
Przy rozpatrywaniu wniosku starosta uwzględnia:
1)  zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania   środków    KFS na dany rok;
2) zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego rynku pracy;
3) koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków  KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
4) posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
5) w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
6) plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
7) możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy.

 
UWAGA!
 
W ramach środków z KFS może być sfinansowane kształcenie ustawiczne, które rozpocznie się dopiero po podpisaniu umowy z PUP o finansowaniu kształcenia ze środków KFS  w 2024 roku. Termin rozpoczęcia szkoleń w ramach wnioskowanych środków  - 30 dni od zakończenia naboru wniosków.

Dopuszcza się negocjacje pomiędzy Dyrektorem PUP, który działa z upoważnienia Starosty, a pracodawcą treści wniosku w celu ustalenia ceny usługi kształcenia ustawicznego, liczby osób objętych kształceniem ustawicznym, realizatora usługi, programu kształcenia lub zakresu egzaminu, z uwzględnieniem zasady zapewnienia najwyższej jakości usługi oraz zachowania racjonalnego wydatkowania środków publicznych.
 
Starosta może sfinansować koszty kształcenia w wysokości 80% tych kosztów, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika, a w przypadku mikroprzedsiębiorstw (pracodawców zatrudniających mniej niż 10 pracowników, a roczny obrót lub całkowity bilans roczny nie przekracza 2 mln EURO) w wysokości 100%, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
 
 
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej www.pup.tuchola.pl oraz w tut. Urzędzie pok. 204, II piętro lub pod numerem telefonu 52 55 90 805, 661 021 511
                                                                                                
 
Załączniki:
  1. Instrukcja wypełnienia wniosku drogą elektroniczną
  2. Załącznik nr 1
  3. Załącznik nr 2
  4. Załącznik nr 3
  5. Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis
  6. Strategia Rozwoju obszaru Powiatu Tucholskiego
  7. Wykaz prac w szczególnych warunkach  i prac o szczególnym charakterze zgodnie z ustawą z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2023, poz. 164)

Załączniki

Instrukcja do wniosku KFS
Instrukcja do wniosku KFS.docx 2029 KB
Wymagane dokumenty do wniosku
Wymagane dokumenty do wniosku.docx 15 KB
Załącznik nr 1
Załącznik nr 1.docx 18 KB
załącznik nr 2
załącznik nr 2.docx 13 KB
Załącznik nr 3 harmonogram szkolenia
Załącznik nr 3 harmonogram szkolenia.docx 15 KB
formularz_wzór_nowe_rozporządzenie_od_lipca_2024
formularz_wzór_nowe_rozporządzenie_od_lipca_2024.pdf 551 KB
Karta oceny wniosku
Karta oceny wniosku.docx 24 KB
Ustawa
Ustawa.pdf 789 KB
Strategia-2016-03-17(22)
Strategia-2016-03-17(22).pdf 724 KB
Informacje o publikacji dokumentu